^Powrót na górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

Rok szkolny 2016/2017

Szkolne Koło Caritas 

1

W tym roku szkolnym, we wrześniu, powstało w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Strzałkowie Szkolne Koło Caritas.

Zaraz po złożeniu uczniom propozycji przystąpienia do tego koła zgłosiło się bardzo wielu chętnych. Obecnie jest ich 40. (uczniów klas IV-VI).

Uczniowie tej szkoły bardzo lubią pomagać innym i włączać się w liczne akcje charytatywne, wiedzą co to znaczy być wolontariuszem. Wiedzę tą pogłębiają również dzięki temu, że ten rok szkolny Ministerstwo Edukacji ogłosiło Rokiem Wolontariatu.

Członkowie koła uczestniczyli we Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Krzysztof Stawski Dyrektor Caritasu Archidiecezji Gnieźnieńskiej, spotkali się z nim i zaprosili do szkoły.


I Ty możesz zostać św. Marcinem

W okresie od 14 do 25 listopada 2016 r. została zorganizowana zbiórka ubrań pod hasłem „I Ty możesz zostać św. Marcinem”. Była to 10 – jubileuszowa- zbiórka.

Jak co roku wielu uczniów i rodziców włączyło się do tej akcji i podzieliło się swoimi ubraniami z osobami potrzebującymi. Po zakończeniu zbiórki wolontariusze posegregowali ubrania, a następnie zostały one przekazane do potrzebujących rodzin i do punktu Caritas przy kościele parafialnym w Strzałkowie. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w akcji i zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłym roku!


Góra Grosza

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Strzałkowie bierze co roku udział w akcji Góra Grosza. W tym roku szkolnym to już XVII edycja, w której również braliśmy udział.

Przełom listopada i grudnia jest dla nas czasem niezwykłym. W tym okresie w naszej szkole odbywa się wielkie usypywanie Góry Grosza. Góra Grosza na stałe wpisana jest w życie naszej szkoły. Nauczyciele mocno zachęcają uczniów do akcji, a rodzice odkładają grosze dla swoich pociech. Dzięki tej współpracy nauczycieli, rodziców i uczniów udało się uzbierać

50 kg groszy co łącznie dało sumę 705 zł 49gr.

Paczki z groszami zanieśliśmy na pocztę i przesłaliśmy je dla potrzebujących dzieci.

Cel Góry Grosza pozostaje od lat niezmienny – pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym. Każdy przynosi tyle, ile może. Te dziecięce decyzje o wrzuceniu drobnej monety są ważną lekcją empatii i otwartości na pomoc drugiej osobie. Pokazują, że widząc słuszny cel potrafimy się zjednoczyć i wiele zdziałać.


Jesteśmy Świętymi Mikołajami

Już od piętnastu lat uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Strzałkowie organizują akcję pod hasłem

„Jesteśmy św. Mikołajami”.

W roku szkolnym 2016/2017 do akcji włączyli się wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu i Szkolnego Koła „Caritas”. Głównym celem działalności tych  kół jest szerzenie idei wolontariatu i niesienie bezinteresownej pomocy innym ludziom.

Przez ponad cztery tygodnie wolontariusze zbierali dary w postaci słodyczy i artykułów spożywczych. Dary zostały przekazane potrzebującym rodzinom z terenu gminy. Część słodyczy i zebranych artykułów trafiło do „Caritasu” działającego przy strzałkowskiej parafii. Łącznie zebrano ponad 370 darów.


„Opatrunek na ratunek”

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Strzałkowie corocznie organizują akcję „Opatrunek na ratunek”.

W roku szkolnym 2016/2017 akcją koordynowali wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu. Głównym celem działalności tego koła jest szerzenie idei wolontariatu i niesienie bezinteresownej pomocy innym ludziom. Dzięki zaangażowaniu dzieci i uczniowie rozwijają postawy otwartości i wrażliwości na potrzeby innych. W akcji wzięło udział ponad 110 dzieci i uczniów.

Przez ponad cztery tygodnie wolontariusze zbierali dary w postaci środków opatrunkowych. Bandaże, waty, gazy, plastry i opatrunki zostały przekazane Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Misio” z siedzibą w Poznaniu.

Zbiórka darów
dla Domu Samotnej Matki i Dziecka Caritas
Archidiecezji Gnieźnieńskiej

 

1

W okresie od 27.02 – 17.03. 2017r. nasi wspaniali wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas po raz pierwszy przeprowadzili zbiórkę darów dla samotnych matek.
Zadaniem wolontariuszy było zachęcanie kolegów i koleżanek do aktywnego włączenia się w zbiórkę dla potrzebujących osób. Najpierw wolontariusze rozdawali kartki z informacjami o akcji, a potem z zapałem segregowali, liczyli i pakowali zebrane dary.

Wśród ogromnej liczby zebranych darów można było znaleźć m.in.

  • odzież i bieliznę niemowlęcą,
  • pampersy,
  • artykuły higieniczne (chusteczki nawilżające, balsamy, mydła, szampony i kremy Bambino, oliwkę itp.),
  • 86 sztuk książek,
  • 10 paczek puzzli,
  • 20 maskotek, zabawek i klocków Lego oraz 4 gry edukacyjne,
  • a także dużą ilość artykułów spożywczych (cukier, kasze, makarony, czekolady, ryż, obiadki i deserki w słoiczkach BoboVita, Gerber i HIPPP).

Wszystkie zgromadzone dary zostały przekazane 25 marca 2017r. do Domu Samotnej Matki i Dziecka w Gnieźnie.

"Prosiaczek ratuje Afrykę"

DSC 7319

W Wielkim Poście Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich wspólnie z Parafią pw.  św. Doroty w Strzałkowie i Duszpasterstwem Kotwica po raz drugi postanowiła włączyć się w pomoc dla prowadzonych przez p. Szymona Hołownię fundacji Kasisi i Dobra Fabryka.

Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego Koła Caritas koordynowali akcję pt.: ”Prosiaczek ratuje Afrykę”. Najpierw uczniowie poprzez szkolny radiowęzeł zapoznali społeczność szkolną o powyższej akcji, potem w dniach od 06.03 do 24.03. 2017r. przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na prosiaki do skarbonek znajdujących się klasach. W dniu 24 marca szkolni wolontariusze podsumowali akcję.

Dzięki wsparciu uczniów i ich Rodziców udało się zebrać 1 580 zł.

Wszyscy okazali wielkie serce i gotowość do niesienia pomocy.

Na szczególne wyróżnienie i słowa uznania zasługują następujące klasy:

 I klasa IIIb 
 II klasa IIId
 III klasa VIc
 IV klasa IIIa
 V klasa Va
 VI klasa IIe

 

W dniu 28 marca przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wspólnie z Kołem Caritas udali się na ranną Mszę Świętą, aby przekazać zebrane pieniądze w symbolicznej śwince p. Szymonowi Hołowni.

„Książka dla szpitala”

W roku szkolnym 2016/2017 Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Strzałkowie uczestniczyła w ogólnopolskim konkursie

„Szkolny Klub Wolontariatu”.

Celem konkursu było rozwijanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy. W konkursie tym placówka otrzymała certyfikat

002

 

„Szkolny Klub Wolontariatu”.

 

Obecnie realizujemy II etap konkursu. Uczniowie uczęszczający na zajęcia pozalekcyjne:  „Szkolny Klub Wolontariatu” i „Zabawy z językiem migowym” zorganizowali i przeprowadzili przedświąteczną zbiórkę maskotek, gier planszowych i książeczek pod hasłem „Książka dla szpitala”. Przez ponad miesiąc wolontariusze zbierali dary.

W akcji tej wzięło udział 67 dzieci i uczniów. Wśród zebranych darów było:

  • 45 gier planszowych,
  • 90 maskotek
  • 110 książeczek.

Wszystkie zebrane dary zostały przekazane do Ośrodka Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży z Interwencją Kryzysową w Lądku.

IMG 20170410 112405IMG 20170410 112436


Wszystkim darczyńcom
serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc!

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Strzałkowie Rights Reserved.