Jak co roku - tym razem z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego - nasza szkoła brała udział w corocznej ogólnopolskiej akcji
Sprzątanie Świata – Polska 2020.
Nasze sprzątanie odbyło się 3 października 2020 r. i zgromadziło 72 uczniów - wolontariuszy, 17 nauczycieli oraz dyrektora szkoły. Celem podjętych działań było propagowanie ograniczania powstawania odpadów, selektywnej zbiórki oraz recyklingu, a także zmiany naszych indywidualnych nawyków. Nie zapomnieliśmy o pracach pielęgnacyjnych w naszym sadzie.
Tego dnia odbyło się również wstępne podsumowanie projektów:
„ Zielona klasa w przyszkolnym sadzie”
oraz
„ Tradycyjny sad”.
TRADYCYJNY SAD
W naszym przyszkolnym sadzie prowadziliśmy dalsze prace pielęgnacyjne. Została wykoszona trawa, pod okiem nauczycieli zakładaliśmy palisady wokół drzewek oraz wzbogaciliśmy sad o nasadzenia malin. Wiedza matematyczna przy tych pracach była nam bardzo potrzebna, gdyż w praktyce musieliśmy obliczyć obwód koła i ustalić, czy zakupiona ilość palisad jest wystarczająca. Niestety zabrakło nam materiału….
Sprawdziliśmy również stan rozwoju naszych drzewek i monitorowaliśmy obecność chorób oraz nieproszonych szkodników. Pojawił się również prowizoryczny kompostownik, w którym będziemy gromadzić skoszoną trawę. Jest to doskonały przykład na to, jak można zagospodarować odpady organiczne.
Przycięliśmy również wyrastające z podkładki gałązki. Pracy było sporo, ale bardzo cieszy nas widok rozwijających się drzewek. Nasz sad zyskał również ogrodzenie.
ZIELONA KLASA W PRZYSZKOLNYM SADZIE
W ramach tego projektu prowadziliśmy prace pielęgnacyjne nie tylko w sadzie, ale również w przyszkolnym ogrodzie i na rabatach kwiatowych. Wolontariusze uporządkowali teren wokół szkoły, wygrabili trawniki i poprzycinali przekwitnięte byliny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się skrzynie warzywne oraz sposób ich wykonania. Wykorzystaliśmy suche gałęzie, zgrabione liście, skoszoną trawę oraz glebę. Jeszcze tego samego dnia w skrzyniach zostały posadzone zioła, wysiany jarmuż oraz zimowa pietruszka. Prace również trwały w szklarni, która ze względu na wiosenną pandemię nie została zagospodarowana. W niej podłoże zostało wzbogacone obornikiem. Wysialiśmy rzodkiewkę i szpinak. Będziemy obserwować ich wzrost zokien naszych pracowni …
KUCHNIA I PYSZNE ROGALIKI Z PRZEPISU PANI ANI
Nasze koleżanki z kl.8a pod okiem nauczycielek matematyki i techniki upiekły pyszne, drożdżowe rogaliki. Było to nie lada wyzwanie nakarmić tłum młodzieży, zwłaszcza że jeden rogalik absolutnie nie poskromił apetytu po całodziennej pracy. W sumie dziewczyny zużyły 5 kostek drożdży, 1 kg cukru, 6 kg mąki tortowej oraz około 40 jaj, śmietanę oraz 5 kostek margaryny Kasia. Powstało około 600 szt. rogalików z nadzieniem, które wykonaliśmy podczas wakacyjnego spotkania projektowego.
W TERENIE GRUPA ROWEROWA ORAZ PIESZA
Dwie grupy wolontariuszy pod opieką nauczycieli udały się w teren. Jedna z nich skrzętnie porządkowała teren wokół hali sportowej oraz miejsca, gdzie ma powstać park postulowany przez młodzież. Tam głównie „królowały” rożne butelki po napojach, kartony, papiery….
Druga grupa – rowerowa udała się do pobliskiego lasu w okolicy Wólki i Paruszewa. Młodzież sprzątała dukty leśne, które są trasą spacerową okolicznych mieszkańców.
PODSUMOWANIE PROJEKTÓW
Tego dnia w czasie naszych proekologicznych prac odwiedziły nas przedstawicielki Unii Nadwarciańskiej oraz Stowarzyszenia Uśmiech Dziecka, które to nadzorują realizację projektu „Zielona klasa w przyszkolnym sadzie”. Z funduszy uzyskanych na realizację tego projektu zakupiliśmy między innymi: praktyczny domek ogrodowy z blachy powlekanej, narzędzia ogrodnicze, 4 komplety ław i stołów, tablicę, środki dezynfekujące oraz robocze i jednorazowe rękawice. Panie zostały zapoznane z księgą sadu, w której skrzętnie odnotowujemy i dokumentujemy nasze sadownicze działania. W podsumowaniu naszych działań uczestniczyła również pani wicedyrektor.
TRADYCYJNY SAD DLA RODZICÓW
Oj, nie możemy się doczekać smacznych owoców naszej pracy!
Aktywne Pektyny