^Powrót na górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

Listopad – Miesiąc Świadomości Cukrzycy

Dnia 15 listopada 2016 w szkole podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Strzałkowie odbyła się prelekcja z okazji

Światowego Dnia Cukrzycy.

Światowy Dzień Cukrzycy ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną jest odpowiedzią na wyrazy obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie. Od 1991 r. popularność tego dnia wzrosła i obecnie jest on obchodzony przez ponad 350 milionów ludzi z różnych regionów świata.

Przypomnijmy, że specyfiką cukrzycy jest  konieczność stałego monitorowania poziomu glukozy, podawania insuliny, obliczania kaloryczności posiłków oraz występowanie wahań poziomu cukru we krwi. Jest to choroba cywilizacyjna i nieuleczalna, dlatego tak ważne jest, by osoby chorujące na cukrzycę, w tym szczególnie dzieci, mogły bezpiecznie i bez przeszkód funkcjonować w swoim środowisku.

Głównym celem akcji było zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą, szczególnie typu I zwaną też cukrzycą insulinozależną, która dotyka w szczególności dzieci i młodzież.

Dzień ten rozpoczął się audycją przez radiowęzeł, a następnie uczniowie klas IV-VI wzięli udział w szkolnej prelekcji poświęconej ww. tematowi. Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia szkolnej pielęgniarki, pani Iwony Wypychowskiej, która scharakteryzowała cukrzycę, a także zadawała uczniom pytania, na które ci bardzo chętnie odpowiadali, dzieląc się swoją wiedzą o chorobie. Uczniowie klas czwartych i piątych obejrzeli film pod tytułem "Ciesz się życiem, kontroluj cukrzycę", a szóstoklasiści zapoznali się z tematem cukrzycy poprzez program "Po prostu zdrowie. Cukrzyca typu 1."

W naszym szkolnym przedsięwzięciu udział wzięły również zaproszone mamy uczniów, którzy w naszej szkole zmagają się z cukrzycą - p. A. Dankowska i p. N. Grzesista. Mamy naszych uczniów podzieliły się ze szkolną społecznością nie tylko swoją wiedzą, ale i obawami i przeszkodami, z jakimi zmagają się ich chore dzieci.

Cała akcja została podsumowana wystąpieniem uczniów klasy 6c, które raz jeszcze przypomniały najważniejsze informacje o chorobie: czym jest glukagen, glukometr, hipoglikemia i hiperglikemia oraz jak zachować się i jak postępować w sytuacjach zagrażających zdrowiu oraz życiu cukrzyka. Całej akcji przyświecało hasło "Bądź świadomy! Działaj", ponieważ im więcej wiemy o chorobie, tym łatwiej będzie nam działać w momencie zagrożenia.

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Strzałkowie Rights Reserved.