Ekoedukatorzy

No i ruszył kolejny projekt – EKOEDUKATORZY. Jest to przedsięwzięcie ekologiczne, które realizowane będzie w gimnazjum etapowo. Edukacja ekologiczna to bardzo obszerny zakres działań. Realizując ten projekt chcemy zająć się działaniem na rzecz środowiska, tak zintensyfikować projekt i działania z nim związane, aby trafić do najbardziej perspektywicznej grupy beneficjentów, czyli młodzieży. Celem projektu jest przekonanie i udowodnienie młodym ludziom, że alternatywne źródła energii i segregacja odpadów to jedyna perspektywa przyszłości. Należy pamiętać, że to oni muszą umieć i w przyszłości uczyć swoje dzieci jak korzystać z alternatywnych źródeł energii, gdy za kilkadziesiąt lat skończą się zasoby tradycyjnych surowców energetycznych. Młodzież gimnazjalna to grupa beneficjentów najbardziej chłonna, zarazem najtrudniejsza do przekonania, ale jednocześnie najbardziej perspektywiczna. To ich decyzje w przyszłości decydować będą, jaki kształt będzie miała szeroko rozumiana ekologia. Od września chętna młodzież z naszej szkoły realizuje cykl warsztatów, na bazie których będzie mogła empirycznie sprawdzić jak oddziałujemy na środowisko, jak ważne są działania, procesy, reakcje związane z alternatywnymi źródłami energii i segregacją odpadów oraz korzyści jakie z tego wynikają.

Tematyka warsztatów:

1. Alternatywne źródła energii - energia odnawialna. Słoneczna energia cieplna.

2.Ekologiczne spojrzenie na wodę, warsztaty filtrowania wody.

3.Czy zanieczyszczenia środowiska ograniczają fizjologię roślin?

4.Oczyszczalnie ścieków. Termiczne unieszkodliwianie odpadów. Zasady segregacji
i wykorzystania odpadów.

Kolejny etap działań to przygotowanie przez młodzież, na podstawie wiadomości, obserwacji i doświadczeń podczas realizacji etapu pierwszego prezentacji multimedialnych połączonych z inscenizacją, skierowanych do szkół podstawowych, gimnazjów, przedszkoli i ich bliskich. Ze względu na formę przekazu skierowaną do odbiorców w różnym wieku przygotowujemy różne prezentacje, które zawierać będą te same treści dostosowane do różnych grup wiekowych. Najważniejszym kryterium
w tworzeniu prezentacji będzie atrakcyjna, łatwa forma dostosowana do wieku odbiorcy. Etap ten będzie realizowany przez młodzież lokalną przy współpracy placówek oświatowych. Młodzież przygotuje również broszurę ekologiczną, która rozdawana będzie podczas zakończenia projektu.

W ramach przedsięwzięcia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczkach edukacyjnych:

- do Muzeum Techniki w Warszawie.  Uczniowie dowiedzieli się o różnicy między energią konwencjonalną, a także o plusach i minusach wykorzystania alternatywnych źródeł energii w skali polskiej i światowej. Poznali różne źródła energii odnawialnej: wiatr, słońce, wodę, biomasę, wodór i złoża geotermalne. Uczniowie usłyszeli zarówno o przydomowych elektrowniach wiatrowych ja i o wielkich farmach wiatrowych, dowiedzieli się jak magazynuje się energię słoneczną. 

- do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. W trakcie jednodniowego pobytu
w ośrodku uczniowie wzięli udział w zajęciach terenowych oraz lekcji muzealnej. Byliśmy również w pokazowej zagrodzie zwierząt.

- oczyszczalni ścieków w Strzałkowie.

Trzeci etap realizowany jest z wyjściem poza struktury lokalne i regionalne przy współpracy placówek oświatowych. Jest to Konkurs na logo EKOEDUKATORA. Celem konkursu jest promocja ochrony środowiska i zdrowia, pogłębienie wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska, kształtowanie poczucia zbiorowej odpowiedzialności za środowisko i rozbudzenie inwencji twórczej dzieci i młodzieży. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 5 listopada 2014r. i połączone zostanie
z otwartym dla środowiska lokalnego festynem podsumowującym nasze działania, na który już dziś zapraszamy.

 

BIP

Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła promująca zdrowie

Partner szkoły

Kontakt

 

 

 GIMNAZJUM

im. Janusza Korczaka

ul. Ostrowska 8b
62-420 Strzałkowo
Tel: (63) 275-05-00
NIP 6671573476
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.